BAL GİBİ BİLGİLER

BALIN KALİTESİ İÇİN 4 FAKTÖR ÖNEMLİ

KIVAM, RENK, LEZZET, KOKU

BALLAR VE NiTELİKLERİ

SEDİR BALI


Dünyanın en meşhur ballarından biridir ortadoğu yemende çok sevilen bir baldır. Ülkemizde toros dağlarının eteklerinde bolca sedir ağacı vardır.
Bağışıklılık sistemini güçlendirmekte dahil vücudumuza çok faydası olan bir baldır.
Psikolojik sinir tedavisinde sakinleştirme özelliği ile enfeksiyon hastalıklarında kullanılmaktadır.
Aynı zamanda kemikleri güçlendiren demir ihtiva eden vücudumuzdaki bakteri ve virüsleri yok eden mükemmel bir antibiotiktir.
Sedir balının her gün aç karnına 1 yemek kaşığı veya 1 bardak suya 1 yemek kaşığı şerbet yapıp içmek ve 10 dakika birşey yemeden beklemek mükemmel bir şekilde vücud temizliği yapmaktadır.
KARAKOVAN


Arılar 1 kilogram doğal mum (petek) yapabilmesi için 7 ila 10 kilogram arasında kendi balını yemesi lazım Gerçek karakovan balı memleketimizin hemen hemen her yerinde geleneksel olarak karadeniz bölgesinde ağaç kovuklarında doğu ve güneydoğu bölgelerinde sepet üzerine çamur kil tezek vb sıvanarak yörenin koşullarına göre üretilen mükemmel bir kuvvet balıdır. Arılar bu kovanların içinde kendi peteğini mumunu balını sırlamasını herşeyini dışarıdan müdahele edilmeden yapar karakovan balının şifa değeri çok yüksektir.
Genellikle kanser türü ağır hastalıklarda verem tüberkloz sarılık gibi bütün iç hastalıklarında kullanılabilir. (Genç evliler için de ideal kuvvet balıdır.)
Dikkat: Karakovanı süzme olarak tüketmek pek sağlıklı olmaz!
DAĞ BALI


Memleketimizin doğu ve güneydoğu anadolunun kırsal yayla bölgelerinde yüksek rakımlı olan yerlerde doğal bir ortamda yüzlerce dağ çiçeklerinden oluşan çok kuvvetli bir baldır.
Çocukların kıkırdak ve kemik gelişiminde yaşlı insanların ise kuvvetlenmesine katkı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışarıdan gelen hasalığa karşı kalkan olması kolestrol seviyesini kontrol edilmesini doğal enerji vermesi enfeksiyon hastalıklarda ve özellikle zamanın büyük bir bölümünü internet başında geçiren gençlerin beyin kolinerjik sistemini ve dolaşımını arttırabilen doğal antioksidan görevi yapan bir ilaçtır aynı zamanda harika bir afrodizyaktır.
KEKİK BALI


Osmanlı imparatorluğu döneminde mutfaktan eksik olmayan bir bal çeşitidir.
İç anadolu bölgesinde bolca kekik türü bulunur tadı ve aroması çok güzeldir kekik balı enzim bakımından çok zengindir.
Antiparaziter olarak bilinir mide ülserine karaciğere soğuk algınlığına astım bronşit zatüre gibi iç hastalıklarında cildin nemlenmesine ve özellikle sigara tiryakilerinin akciğeri temizlemesine yardımcı olur.
KESTANE BALI


Bence balın kralı kestane balının özelliklerini yazmakla bitiremeyiz biz bu bala antibiotik. Antiseptik antifungal antioksidan antiparaziter yani ilaç deva şifa doktor profesör deriz bu balın bulunduğu eve kolay kolay hastalık girmez şifa deposu bir baldır.
Genellikle karadenize özgü hafif acı bir baldır. B ve C vitamini bakımından zengin olan kestane balı kasları güçlendirir kan dolaşımını düzenler mide ülseri gastrid midenin mukozasındaki yaraları iyileştirmesinde soğuk algınlığına öksürük astım bronşit koah nefes dargınlığında yaraların iyileştirmesinde romatizma hücre ve doku yenileyici kansere karşı kalkan görevi yapması damarlardaki sertleşmeyi önlemesi pıhtılaşmayı gidermesi kanı temizlemesi ile bilinir.
Hafif acı tadı olduğundan vücudun şeker emilimini bu bal ile azar azar yenmesi saymakla bitiremediğimiz bu balı evinizde mutlaka doğal bir antibiotik olarak bulundurulması gerekmektedir.
ÇAM BALI


Çiçek tadından farklı tadı ile ege ve akdenize özgü bir baldır mineral ve antioksidan bakımından zengin olan bu bal burkumsu tadı ile boğazda yakıcı bir his bırakmaz saçları besler yorgunluk ve halsizliğe çok iyi gelir hassas mideler için rahatça sindirilebilir antibakterial ve antioksidan etkisi nedeni ile bağışıklık sistemini destekler.
Çam balında yaraları iyileştirmeye yaran pinocembrin (antioksidan) bulunur.
Sigara içen insanların ciğerlerini temizlemeye yegane bir devadır.
NARİNCİYE BALI


Akdeniz yöresine özgü bir baldır narinciye balında bol miktarda yüksek düzeyde kalsiyum fosfat demir magnezyum selenyum bakır ve sodyum gibi pek çok mineral tespit edilmiştir kendine has hafif güzel kokulu açık renk bir bal çeşitidir.
YAYLA BALI


Memleketimizin hemen her yerinde yetiştirilen ve en çok tüketilen bir baldır yöreye göre değişik tat ve kıvamda olabilen bu bal çeşidi açık renkten koyu renge kadar alınan çiçek nektarlarına göre değişebilir.
Genel olarak kahvaltılık bir baldır kaliteli olan bir yayla balı insanların her gün tüketmesi gereken bir antibiotiktir.
ÇERÇEVE PETEK BALI


Çıtalı petek ballar genellikle fabrikasyon (parafin) olarak üretim yapılır; lakin biz fabrikasyon petekler yerine önceden boş olarak bal yapılmamış karakovan peteklerini işleyerek fenni çıtalarımıza yerleştiriyoruz yani doğal yolla elde edilmiş petek kadar sağlıklı ve sıhhidir yendiği taktirde vücuda hiç bir zararı olmayacaktır.
SANDAL AĞACI BALI


Akdeniz toroslarıda bulunan bu güzide ağaç tatlı kokusuyla parfüm üreticilerinin tercihidir.
Hemen herkesin evinde arada bir yakılan tütsü genellikle bu ağaçtan yapılır cilt temizliği için kullanılması yanında en önemli özelliği ise tüm idrar yolu iltihaplarında mikropları temizlemesidir.
Prostat sorunu olanların bu bal ile tedavi etmesi mükemmel bir katkı sağlar.
ORMAN BALI


Genel olarak karadeniz kaçkar dağlarında ormanlık alanlarda yetişen bir bitki türledir avu komar cifin orman gülü diye adlandırılır kafkas arıları tarafından üretilen çok özel bir bal türüdür.
Doğal koşullarda oluşan kendine has aromasıyla çok özgün bir bal olan ormangülü halk arasında ilaç diye nitelendirilir.
Sinir bozuklukları şeker hastalıkları yüksek tansiyon mide ve bağırsak problemleri boğazlardaki iltihap ve yaraların iyileşmesinde akciğerlerin temizlenmesinde mükemmel bir katkı sağlar.
HAM ( DONUK ) BAL


Beyaz bal dediğimiz bal aslında balın donmuş halidir.
Bal zamanla kendini korumaya alması yani kristalize olmasına denir.
Balın bu hali ile yıllarca bozulmadan kendini korur. Gerçek balın son kullanma tarihi olmaz.
Beyaz ballarda diğer ballar gibi enzimler ve vitaminler bakımından zengindir. Damak zevkine göre katı olarak yenilebilir.
ANZER BALI


2.000 metreyi aşan gökyüzüne bakan bu dağların arasın olan bu coğrafya rizenin anzer yaylası yüzlerce kır çiçekleriyle örtülü bir yeryüzü harikası küçücük şişesi bile dünyanın parası olan bu bal meşhur anzer balıdır.
Anzer balı ankara hacettepe üniversitesinde analiz edilip garantisi tescil edilen bir baldır anzer balı deden toruna süregelen osmanlı imparatorluğu döneminden beri ilaç olarak kullanılır. Yaklaşık 300-400 çeşit çiçek ve bunların bir kısmı endemik çiçek alman ve ingiliz botanikçilerin yaptığı araştırmalar eşi emsali olmayan mükemmel flora örtüsüne sahip denilmektedir.
Anzer yaylasında ağaç yoktur faydaları ise sayılamıyacak kadar çoktur.
ZAHTER BALI


Doğu akdenize ait çok ünlü bir kekik türüdür güneşi ve sıcağı çok sever mor renkli çok güzel bir çiçeği vardır zahterin çiçekli sapı idrar söktürür.
Vücud yağlarını eritir kan şekerini düşürür bağırsak parazitlerinden kurtulmanıza yardımcı olur kalp çarpıntısını giderir bedeni kuvvetlendirir mikrop öldürücü özellikleri vardır mantar şikayetlerine karşıda çok faydalıdır.